رطوبت سالن قارچ صدفی
تامین رطوبت نسبی در پرورش قارچ صدفی
می 31, 2018
نکات مهم پرورش قارچ
پنج نکته طلایی در پرورش قارچ دکمه ای
ژوئن 3, 2018
چرخه زندگی قارچ دکمه ای

چرخه زندگی قارچ دکمه ای

چرخه زندگی قارچ دکمه ای خوراکی

چرخه زندگی قارچ دکمه ای یک چرخه هاپلوئیدی شمرده می شود . علی رغم این نکته که زیگوت در این قارچ دیپلوئین است.  قارچ دکمه ای جز قارچ های بازیدیمیست می باشد . در این نوع قارچ ها تولید مثل جنسی بسیار بیشتر از تولید مثل غیر جنسی می باشد.

با رویش هاگ بر روی خاک نخینه ها رشد می کنند ، در داخل خاک دو نخینه از دو هاگ متفاوت با هم ادغام می شوند و بعد از ادغام شروع به رشد می کنند. در واقع آنچکه ما به عنوان بذر در کمپوست قارچ می شناسیم همان هاگ (اسپور قارچ ) می باشد. که باعث پراکنش قارچ در محیط است.

بعد از رشد بخش ساقه مانند و کلاهک در زیر کلاهم بازیدی ها قرار دارند. درون بازیدی ها که اندام تولید مثل قارچ دکمه ای هستند، هسته ها با هم ادغام می شوند و زیگوت 2n تشکیل می شود.

در این مرحله زیگوت 2n با انجام دادن تقسیم میوز چهار هاگ (اسپور) را ایجاد می نماید. اسپور توسط باد و یا جانوران پراکنده می شود. و مجددا این چرخه ادامه پیدا می کند.

آغاز زندگی قارچ با هاگ و یا یک اسپور میباشد که در شرایط مناسب میتواند رشد کرده و رشته های نازکی به نام ریسه «هیف» تولید کند.

ریشه یا هیف در قارچ دکمه ای

ریسه یا هیف با گذشت زمان و با رشد زیاد خود تبدیل به رشته های بهم بافته یعنی میسلیوم اولیه می شود که هاپلوئید و تک هسته ای و نابارور است و در صورت تلاقی دو نوع میسلیوم سازگار، میسلیوم ثانویه تشکیل می شود که دیپلوئید و بارور است.

سلول های دو هسته ای میسلیوم ثانویه قادر به تولید مثل بوده و می تواند میسلیوم پریموردیا را به وجود آورده و بعد از سپری شدن رشد زایشی روی بستر خاک ، گره ها ویا غده های کوچک ظاهر شده و رفته رفته به پین یا همان سر سنجاقی ها تبدیل می شود.

سپس مراحل رشد قارچ به صورت پین و قارچ نخودی و نیز قارچ دکمه ای کامل ادامه می یابد. درفرایند چرخه زندگی قارچ دکمه ای، به ترتیب لوله تندشی و بعد شبکه هیفی و در نهایت فلاش ظاهر می شود.

قارچ ها  به سه دسته تقسیم می شوند:

  • زیگومیست ها
  • آسکومیست ها
  • بازیدیمیست ها

چرخه زندگی قارچ دکمه ای به عنوان یک قارچ بازیدیمیست با سایر شاخه های قارچ متفاوت می باشد.

قارچ هایی که به صورت صنعتی تولید می شوند جز شاخه بازیدیومیست ها هستند و خود با توجه به نوع کاربرد خود به دسته های زیر تقسیم می شوند:

1_قارچ های خوراکی: این قارچ ها که دو نوع دکمه ای و صدفی جزء اصلی ترین نوع قارچ های خوراکی می باشند

2_ قارچ های دارویی: به طور کلی قارچ ها در عرصه پزشکی بیشترین نقش را داشته و دارند.پنی سیلین از مهم ترین آنتی بیوتیک هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، از قارچ تهیه می شود.

3_ قارچ های سمی: مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ های سمی بسیار شدید است.بطوریکه گاهی روی سیستم عصبی تاثیر می گذارند و بعضی از آنها روی دستگاه گوارش تاثیر زیاد دارند و باعث سرگیجه و استفراغ و اسهال شده و مرگ میر درپی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (مشاوره)
error: Content is protected !!