ضد عفونی کردن خاک پوششی قارچ دکمه ای
ضد عفونی کردن خاک پوششی قارچ پیش از خاکدهی
دسامبر 30, 2018
قارچ دکمه ای
قارچ دکمه ای خوراکی چیست و چه ویژگی های دارد؟
ژانویه 28, 2019
عایق بندی سالن قارچ دکمه ای

عایق بندی سالن قارچ دکمه ای

عایق بندی سالن قارچ دکمه ای

قبل از ورود کمپوست قارچ به درون سالم باید تمام شرایط مورد نیاز کشت قارچ را در سالن مهیا نمایید. دما و رطوبت مهم ترین پارامترهای کشت قارچ می باشند  که در سالن های صنعتی تولید قارچ توسط هواساز ایرواشر سالن قارچ و در سالنهای صنعتی توسط انواع رطوبت سازها تامین میگردند. تامین دما و رطوبت در سالن و حفظ آن به مدت زمان طولانی مستلزم هزینه می باشد و می تواند بار اقتصادی بر دوش قارچ کاران قرار دهد. جهت کاهش مصرف میزان انرژی در سالن قارچ و به تبع آن کاهش هزینه های جاری در سالن قارچ باید سالن قارچ کامل عایق بندی گردد.
در سالن پرورش قارچ، مهم ترین عامل، حفظ دمای ثابت است. لذا عایق بندی دیوارها و سقف از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. بهتر است برای عایق بندی سالن قارچ چند مرحله را به طور متوالی مورد توجه قرار داد.

مرحله اول عایق بندی سالن قارچ:

بررسی میزان اتلاف انرژی از بدنه: در مرحله اول لازم است میزان عایق بودن سالن موجود و نقاط ضعیف سالن از نظر اتلاف انرژی را مورد بررسی قرار دهیم. یعنی در زمانی که کلیه درب ها و روزنه ها بسته است تغییر حرارت داخل سالن باید خیلی به کندی انجام گیرد برای اینکه تعیین جاهایی که حرارت از آن خارج یا داخل می شود مشخص گردد. بهترین روش برای این کار با استفاده از دوربین های حرارتی فرو سرخ )مادون قرمز( می باشد. بعضی از گوشی های تلفن همراه مجهز به این نرم افزار هستند. در این روش با ایجاد اختلاف دمایی مناسبی بین هوای داخل سالن و محیط بیرون شرایط انتقال حرارت از نقاط ضعف عایق بندی را فراهم کرده و با تصویربرداری حرارتی از فضای داخل سالن و یا بیرون سالن می توان این نقاط را به دست آورده و اصلاح نمود. در غیر این صورت تا جایی که امکان دارد باید در عایق بندی دقت نمود.

مرحله دوم عایق بندی سالن قارچ :

تشخیص محلی که عایق نیست: پس از معلوم شدن نقاطی که از آن قسمت تلفات حرارت زیاد است با انتخاب روش مناسب جهت عایق بندی و جلوگیری از هدررفت حرارت اقدام عملی و مقرون به صرفه را انجام می دهیم. روش هایی که برای جلوگیری از هدر رفت حرارت وجود دارد بسیار است ولی باید همیشه به بهره وری توجه خاص داشته باشیم. به بعضی از این روش ها در زیر اشاره می شود.

  • عایق بندی درز درب ها و دریچه ها
    عایق بندی دیوارها
    عایق بندی کف و سقف سالن

برای عایق بندی هر یک از موارد بالا نیز ممکن است راه های مختلفی وجود داشته باشد. برای عایق بندی و درز بندی درب ها و دریچه ها از درزگیرها و نوارهای مخصوص می توان استفاده نمود. برای عایق بندی دیوارها از پانل هایی نظیر ساندویچ پانل می توان استفاده کرد.

ساندویچ پنل سالن قارچ

ساندویچ پنل سالن قارچ

برای عایق بندی کف و سقف سالن از سقف های کاذب استفاده می شود. یا پنل کمپوزیت آلومینیوم: از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده )Sandwich panel( ساندویچ پانل است که از دو طرف به دو لایه محدود شده است و در میان آن یک لایه عایق قرار دارد این عایق نرم و انعطاف پذیر است. ساندویچ پانل ها از موادی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (مشاوره)
error: Content is protected !!