خاک پوششی پاستوریزه
خاک پوششی قارچ دکمه ای با قیمت مناسب
دسامبر 18, 2018
عایق بندی سالن قارچ دکمه ای
عایق بندی سالن قارچ دکمه ای
ژانویه 22, 2019
ضد عفونی کردن خاک پوششی قارچ دکمه ای

ضد عفونی کردن خاک پوششی قارچ دکمه ای

خاک پوششی از خاک های مرغوب استخراج می شود و جهت استریل و میکروب زدایی به کارخانه های خاک سازی ارسال می گردند. در کارخانه خاک سازی با استفاده از روش های نوین خاک به صورت مهندسی شده و تحت نظارت میکروب زدایی می شود و در بسته ایی آماده تحویل به قارچ کاران محترم می گردد.

بهترین زمان برای خرید خاک پوششی

توصیه می شود خاک پوششی را یک یا دو روز قبل از زمان خاک دهی خریداری نمایید تا خاک پوششی در اثر انبار کردن دچار آلودگی نشود.
قارچ کاران صنعتی معمولا این روش را پیاده سازی می کنند و کمی پیش از زمان خاک دهی اقدام به خرید خاک می نمایند اما قارچ کاران سنتی به این دلیل که هزینه ارسال خاک به تنهایی برای آنها مقرون به صرفه نیست در زمان خرید کمپوست ، خاک مورد نیاز خود را نیز خریداری می نمایند تا بار ( کمپوست قارچ و خاک پوششی) با یک کامیون برای آنها ارسال شود.
همین امر باعث می شود که خاک پوششی به مدت حداقل 14 روز در مکانی غیر استریل نگهداری شود. بیشترین آلودگی که خاک پوششی می تواند داشته باشد مربوط به دوران نگهداری قارچ در سالن قارچ در طول مدت 14 روز می باشد.
توصیه می شود قبل از خاک دهی جهت اطمینان از عاری از میکروب بودن خاک  و از بین بردن ارگانیک های زنده از قبیل آفات، قارچ های غیر مطلوب، باکتری ها و … اقدامات ذیل را انجام دهید و خاک پوششی را به نحوه درست ضد عفونی نمایید.

ضد عفونی کردن خاک پوششی در سالن های قارچ صنعتی و سنتی 

در سالن های قارچ صنعتی که تجهیزاتی نظیر دیگ بخار و یا هواساز وجود دارد خاک پوششی را به مدت حداقل 6 ساعت با بخار آبن 60 درجه ضد عفونی می نمایند. دمای بالای بخار باعث از بین رفتن تخم حشرات، لاروها، باکتری ها و غیره می شود. این روش به دلیل طبیعی بودن و عدم استفاده از فراورده های شیمیایی و سمی توصیه می گردد .
کیفیت سلامت قارچ ها در این فارم های قارچ بالاتر است.
در سالن های قارچ سنتی که دسترسی به دیگ بخار امکان پذیر نمی باشد لازم است تا از سم های کاربندازیوم و فرمالین جهت ضد عفونی قارچ استفاده گردد.

ویژگی های خاک پوششی در زمان ضد عفونی کردن 

– در زمان ضد عفونی کردن خاک، میزان رطوبت خاک باید بالا باشد برای آزمایش میزان رطوبت خاک کافی است مقداری از خاک را بین دو انگشت شست و سبابه قرار داده و آن را فشار دهید، اگر بر اثر فشار انگشتان خاک به هم چسبیده شده و آبی از آن نچکید بدین معنی است که رطوبت خاک مناسب می باشد. در صورتی که میزان رطوبت آب کم است با استفاده از آبپاش میزان رطوبت آب را افزایش دهید.
رطوبت مناسب خاک بسیار حائز اهمیت است چرا که در زمان خاک دهی مشکلاتی مانند پنجه دوانی، و یا نفوذ قارچ در خاک پوششی می شود.
– دمای خاک پوششی باید بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد باشد.
– خاک پوششی باید فاقد کلوخ باشد.

نحوه ضدعفونی کردن خاک پوششی 

برای این منظور خاک پوششی را در لایه ای به قطر 15 سانتیمتر روی یک لایه صاف سیمانی پخش می نمایند و سپس فُرمالین 4% روی آن می پاشند ( فروملاین خریداری شده را باید با مقدار آب مناسب رقیق سازی نمایید.)، مجدداً لایه دوم با همین ضخامت پخش شده و سطح آن را با پلاستیک پوشانده و به همان ترتیب لایه سوم و چهارم نیز فُرمالین پاشی می گردد و بلافاصله سطح آن با پلاستیک پوشانده می گردد پس از 2 تا 3 روز گاز فُرمالین کاملاً در لایه های خاک نفوذ کرده و آن را استریل می نمایند.
معمولاً برای ضدّعفونی یک متر مکعب خاک پوششی حدود 600 تا 700 میلی لیتر فُرمالین 37% در 10 لیتر آب نیاز می باشد.
دقت کنید فرمالین بسیار سمی و سرطان زا می باشد در تمام مراحل استفاده از این سم باید نکات ایمنی را رعایت نمایید.
پس از اتمام عمل استریل خاک باید کاملاً تهویه شود تا هیچ گونه اثری از گاز فرمالین در آن دیده نشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (مشاوره)
error: Content is protected !!