کمپوست قارچ چیست INCUBATED MUSHROOM COMPOST
کمپوست قارچ چیست ؟
می 28, 2018
چرخه زندگی قارچ دکمه ای
چرخه زندگی قارچ دکمه ای خوراکی
می 31, 2018
رطوبت سالن قارچ صدفی

رطوبت سالن قارچ صدفی

رطوبت سالن قارچ صدفی از فاکتورهای مهم پرورش این قارچ می باشد. که در کنار عوامل دیگر تاثیر مستقیم در افزایش محصول در سالن قارچ دارد.

چرا رطوبت در پرورش قارچ صدفی مهم است ؟

رطوبت در سالن قارچ صدفی رطوبت سنج قارچ دکمه ای

رطوبت در سالن قارچ صدفی رطوبت سنج قارچ صدفی

همانطور که می دانید بیش از 80% از وزن قارچ آب می باشد. در واقع آب جز اصلی قارچ صدفی و همچنین قارچ دکمه ای می باشد. از این رو در تولید قارچ نیاز به درصد بالایی از رطوبت وجود دارد.

اگر به محیط های طبیعی رشد قارچ نگاه کنیم متوجه می شویم که قارچ ها در محیط های مرطوب رشد می کنند. از این رو تامین رطوبت با استفاده از رطوبت ساز ها ، آبیاری و … الزامی است. خشکی  هوا باعث کاهش شدید در تولید محصول خواهد شد.

بهترین میزان  رطوبت سالن قارچ صدفی

در پرورش قارچ صدفی دو نوع رطوبت مطرح می شود:

  • رطوبت بستر رویش قارچ
  • رطوبت سالن پرورش قارچ صدفی

در هنگام ریشه دوانی، رطوبت نسبی مناسب در مواد بستر کشت باید در حدود 45-60 درصد باشد. می توان این میزان از رطوبت را با خیس نمودن بستر رویش قارچ و هم چنین پاستوریزه کردن آن ایجاد نمود با این روش رطوبت کاه و کلش به حد اشباع می رسد و هم چنین رطوبت اضافی نیز از بستر خارج می شود.

رطوبت مناسب جهت پرورش قارچ صدفی در حدود 90 درصد است. این میزان رطوبت زمانی مهم است که بستر رویش درون کیسه پلاستیکی قرار نگرفته باشد. اگر بستر رویش قارچ درون کیسه پلاستیکی و زیر کیسه پلاستیکی قرار گرفته باشد، میزان رطوبت سالن کشت تاثیر گذار نخواهد بود.

با آغاز رشد ، یعنی زمان تشکیل پین ها و در زمان باردهی رطوبت نسبی سالن قارچ باید در محدوده 80-85 درصد نگه داشته شود. اگر میزان رطوبت از این مقدار کم تر باشد قارچ حالت چروکیده به خود می گیرد.

نکته بسیار مهم:

اگر در زمان میوه دهی میزان رطوبت در سالن قارچ بالا باشد ( بالاتر از 80-80%) خطر ایجاد قطره های آب بر روی قارچ وجود دارد . این قطره ها باعث ایجاد لکه بر روی قارچ و هم چنین سریع تر شدن روند پوسیدگی قارچ در انبار می شود.

روش به رسیدن به رطوبت اشباع در بستر کشت قارچ صدفی 

در تامین رطوبت سه مرحله اساس وجود دارد :

1- خیس نمودن کاه و کلش در آب

2- غوطه ور نمودن کاه و کلش در اب

3- خارج کردن رطوبت از کاه و کلش با استفاده از نیروی ثقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (مشاوره)
error: Content is protected !!