تجهیز سالن قارچ با باردهی عالی
تجهیز سالن قارچ صنعتی و سنتی
سپتامبر 4, 2018
اهمیت پرورش قارچ خوراکی
اهمیت پرورش قارچ خوراکی در صنعت تغذیه کشور
سپتامبر 22, 2018

تخته کوبی کمپوست قارچ یکی از مراحل پرورش قارچ دکمه ای می باشد. که می تواند در اولین روز ورود کمپوست قارچ به سالن ، در روزهای 2 و یا 3 و یا در روزهای 13 و یا 12 پرورش قارچ صورت گیرد. انتخاب زمان و نحوه تخته کوبی به شرایط کمپوست قارچ و سالن دارد.

چرا باید تخته کوبی انجام دهیم ؟

بلوک های بذر شده و آماده کمپوست قارچ در ابعاد 60*40 سانتی متری بسته بندی می شوند. این بلوک ها به شکل مکعب مستطیل می باشند و دارای سطح صاف هستند. در زمان های بارگیری و حمل و نقل کمپوست ها سطح صاف و یکدست کمپوست دستخوش تغییر می شود و تراکم کمپوست در بخش هایی بیشتر می شود.

بنابراین در بیستر مواقع هنگام ورود کمپوست به سالن قارچ ، سطح کمپوست ناصاف می باشد. این ناصاف بودن در زمان خاک دهی ایجاد مشکل می کند . پس باید در زمان مناسب سطح کمپوست کاملا صاف شود.

شرایط سالن قارچ در زمان تخته کوبی کمپوست قارچ (دما، رطوبت و فن های اگزاست)

در زمان تخته کوبی کمپوست قارچ دمای مغز کمپوست باید در حدود 24-25 درجه باشد. دقت داشته باشید در زمان تخته کوبی دمای مغز کمپوست ملاک است و نه دمای سالن. 

رطوبت سالن در این زمان بهتر است در حدود 85-90 درصد باشد .

در زمان تخته کوبی فن های تخلیه باید روشن باشند و تا دو تا سه ساعت بعد از اتمام تخته کوبی همچنان هواکش ها باید روشن باشند تا گازهای نامطلوب از سالن خارج شود. بعد از گذشت دو یا سه ساعت فن ها خاموش می شوند تا CO2 ( دی اکسید کربن )  که برای رشد میسیلیوم ها لازم است در سالن حفظ شود.

 

چه زمانی برای تخته کوبی کمپوست قارچ مناسب است ؟

معمولا در روزهای 13 و 12 تخته کوبی انجام می شود. در این زمان میسیلویم های قارچ به اندازه ی مناسب  رشد کرده اند و کمپوست دارای استحکام بیشتری می باشد. به علاوه در این زمان قدرت رقابت در میسیلیوم ها نسبت به سایر عوامل زنده ( مانند قارچ های نامطلوب، حشرات و …) بیشتر است و احتمال آلوده شدن کمپوست کاهش می یابد.

مزایای تخته کوبی در روز 13 و 12

  • رشد میسیلویم ها سبب استحکام کمپوست قارچ می شود.
  • با رشد میسیلیوم ها قدرت آنها در مقابله با عوامل مخرب بیشتر شده و امکان آلودگی کمپوست به شدت کاهش می یابد.

چه مواقعی بهتر است در اولین روز ورود کمپوست به سالن قارچ تخته کوبی انجام شود ؟

در فصل گرم سال در هنگام حمل و نقل کمپوست ،ممکن است دمای آن بالا رود و حتی  در مواردی که دما به شدت بالا رفته باشد امکان مرگ اسپور ها وجود دارد. همچنین ممکن است در اثر گرما و فعالیت کمپوست میزان گاز آمونیاک در بلوک های کمپوست افزایش یابد.

در این موارد بهتر است در همان بدو ورود کمپوست قارچ به سالن ، کمپوست ها باز شوند ، تا علاوه بر کاهش دمای کمپوست و خروج گاز آمونیاک از آن در صورت نیاز کمپوست مجددا بذر دهی شود.

بهترین زمان تخته کوبی 

  • در بیشتر مواقع در روز 13 و یا 12
  • در فصل گرم سال در صورت بالا بودن دمای کمپوست ، روز اول

روش تخته کوبی صحیح :

تحته کوبی کمپوست قارچ در واقع برش بلوک های کمپوست قارچ به شکل خاص می باشد تا سطح آنها کاملا صاف شود و برای خاک دهی آماده شود.

برای تخته کوبی نیاز است تا حدود 4 سانتی متر از سطح کمپوست جدا شده و بعد از سبک کردن آن ( جدا کردن ) مجددا بر روی سطح کمپوست ریخته شود. باید دقت کنید که ممکن است در محل هایی از کمپوست که ناهمواری بیشتر است نیاز به جدا کردن ضخامت بیشتری از کمپوست باشد و در مکان هایی که سطح هموارتر است ضخامت کمتری از کمپوست جدا شود. در واقع باید توجه کنید که ما در نهایت یک سطح صاف برای خاک دهی نیاز خواهیم داشت.

بعد از جداسازی و ریختن مجددا سطح کمپوست و ایجاد یک سطح صاف  بر روی کمپوست ها باید سطح کمپوست با استفاده از یک ماله پلاستیکی متراکم ( کمی سفت) شود.

ماله پلاستیکی مناسب برای تخته کوبی کمپوست قارچ ، برش کمپوست قارچ، بهترین زمان تخته کوبی کمپوست، روش استاندارد تخته کوبی

ماله پلاستیکی مناسب برای تخته کوبی کمپوست قارچ

در این مرحله تخته کوبی پایان یافته است و شما می توانید سطح بستر را با استفاده از سفره های پلاستکی بپوشانید. سفره پلاستیکی در حفظ رطوبت کمپوست تا زمان خاک دهی کمک می کند.

لازم است تا سوراخ هایی در سطح سفره ایجاد نمایید ، تراکم سوراخ ها ( تعداد و اندازه سوراخ ها ) بهتر است مشابه با وضعیت اولیه کمپوست ها باشد.

باید دقت داشته باشد در تمام این مراحل باید نکات بهداشتی را رعایت نمایید.

  • از ورود افراد در زمان تخته کوبی به سالن قارچ جلوگیری کنید.
  • حتما از لباس و کفش کاملا پاکیزه استفاده نمایید .
  • وسایل مورد استفاده را استریل نمایید ( ماله پلاستیک و سفره و …)

 

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره های 02166901299 و 02166921494 تماس حاصل نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (مشاوره)
error: Content is protected !!