تخته کوبی کمپوست قارچ دکمه ای
سپتامبر 11, 2018
دسته بندی قارچ ها، انواع قارچ ها ، MUSHROOM
انواع قارچ
سپتامبر 29, 2018
اهمیت پرورش قارچ خوراکی

اهمیت پرورش قارچ خوراکی

اهمیت پرورش قارچ خوراکی را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. همانطور که می دانید قارچهای خوراکی در شمار بزرگترین و ارزشمندترین منابع طبیعی هستند که میتوانند در مدت زمان کوتاه از مواد با ارزش غذایی کم،موادی با ارزش غذایی بالا تولید شوند.

امروزه با افزایش جمعیت کره زمین با محدودشدن زمین های قابل کشت و عملکرد زمین های کشاورزی در تولید مواد غذایی بهخصوص مواد پروتئینی، قارچهای خوراکی میتوانند جایگاه خود را بیابند.

مقایسه میزان تولید پروتیئن در مزرعه های کشت قارچ و سایر منابع

براساس مطالعات انجام شده توسط کووک، از هر هکتار زمین طبیعی در هر  دوره تولید، فقط 78 کیلوگرم پروتئین حیوانی (گوشت قرمز)  و 678 کیلوگرم پروتئین آبزیان (ماهی و میگو ) به دست میآید.

این در حالی است که از هر هکتار زمین( با احتساب قابلیت بهره گیری از حجم ) در پرورش قارچهای خوراکی، 65 هزار کیلوگرم پروتئین قارچی در سطح راندمان جهانی و 14 تا 21 هزار کیلوگرم با راندمان تولید در ایران به دست می آید.

نقش پروتئین در زنجیره غذایی انسان

پروتئین یکی از اصلی ترین مواد غذایی در زنجیره غذایی انسان ها به شمار می آید و کمبود آن می تواند اثرات جبران ناپذیری در سلامت افراد ایجاد نماید . اما متاسفانه تولید پروتئین بسیار گران است. و تامین آن برای عموم افراد جامعه به سختی امکان پذیر است.

بهترین روش برای دریافت پروتئین مورد نیاز بدن، تکیه کردن بر انواع منابع پروتئینی است و این که به گونه ای تنظیم شود که به تناوب از همه آن ها استفاده شود.

منابع حیوانی که می توان از آن ها در این رابطه استفاده کرد، گوشت قرمز با چربی کم، گوشت مرغ بدون پوست، ماهی و لبنیات کم چرب یا بدون چربی هستند.

اهمیت پرورش قارچ خوراکی

اهمیت پرورش قارچ خوراکی

از منابع گیاهی نیز می توان به  انواع قارچ خوراکی ( قارچ صدفی و قار دکمه ای )،توفو، دانه های خوراکی، انواع سویا و همچنین جایگزین های گوشت مانند برگرهای گیاهی که با سویا درست می شوند اشاره کرد. حبوبات تا حدود ۲۵ درصد، سویا تا حدود ۴۰ درصد و انواع مغزها بیش از ۱۲ درصد پروتئین دارند.

پروتئین موجود در قارچ می تواند جایگزین پروتئین های حیوانی شود . راندمان تولید بالا و همچنین دوره کشت کوتاه قارچهای خوراکی، باعث شده است قیمت این نوع پروتئین بسیار پایین تر از پروتئین های حیوانی باشد و دسترسی به آن برای کلیه افراد جامعه امکان پذیر باشد.

قارچ خوراکی یک منبع بسیار مناسب جهت  مواد غذایی می باشد ( محصولی غنی از پروتئین،کلسیم و اسیدهای آمینه ضروری است.) و قیمت پایین آن دسترسی به این مواد ضروری رژیم غذایی را امکان پذیر کرده است.

اثرات کمبود پروتئین بر سلامت انسان 

 • کاهش وزن
 • صعف عضلانی و از بین رفتن عضلات بدن
 • تورم و آماس در بدن
 • فشار خون پایین و کاهش ضربان قلب
 • سو جذب مواد غذایی
 • مسکلات کبد
 • تصعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • هوس های غذایی
 • درد عضلانی و درد مفاصل
 • عدم امکان تمرکز و کاهش توانایی های ذهنی
 • خشکی پوست

بررسی میزان پروتئین در قارچ صدفی و قارچ دکمه ای

میزان پروتئین قارچ صدفی حدود 22 تا 27 درصد وزن خشک و 3 تا 4 درصد وزن ترآن است.
میزان چربی موجود در قارچ 1 درصد وزن خشک و 1/0 تا 3/0 درصد وزن تر آن میباشد، که این چربی شامل اسیدهای چرب ضروری و غیر اشباع است.
میزان املاخ در قارچها 1 درصد وزن تر آن میباشد، که شامل پتاسیم، فسفر، منیزیم، کلسیم، آهن و مقداری روی است.
قارچ ها این قابلیت را دارند که با فعالیت آنزیمی خود از مواد با ارزش غذایی کم، نظیر کاه و کلش، ماده غذایی با ارزش بالاتر تهیه کنند.

ایران قارچ ملارد با تامین مواد اولیه تولید و پرورش قارچ دکمه ای ( کمپوست قارچ ، بذر قارچ دکمه ای و بذر قارچ صدفی ، خاک پوششی و …) و همچنین تجهیزات سالن قارچ افتخار این را دارد که در بهبود سلامت جامعه نقش کوچکی ایفا کرده باشد. 

جهت دریافت مشاوره رایگان و دریافت کاتالوگ محصولات می توانید با شماره های 02166901299 و 02166921494 تماس حاصل نمایید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما (مشاوره)
error: Content is protected !!